Sedem manipulatívnych hier človeka s narcistickou poruchou osobnosti podľa Dr. Lesa Cartera
Základným modusom bytia narcisa je, že svojím správaním ubližuje a je mu jedno, ako sa pri tom jeho okolie cíti. Za emócie, ktoré vyvolá, nepreberá zodpovednosť, pretože „to“ už nie je jeho problém. Americký psychoterapeut Dr. Les Carter opísal sedem základných manipulatívnych stratégií narcisa, podľa ktorých ho môžete rozoznať.
1. „Nauč sa mi veriť."
Na prvý pohľad sa zdá, že narcis je extrémne vnímavý, citlivý, vzbudzuje dojem nesmierne empatického človeka. Môže to byť šarmantný, vtipný, zábavný spoločník, obľúbený v spoločnosti. Bude vás pozorne počúvať a vy po chvíli nadobudnete presvedčenie: „Fíha, to je teda super parťák!“ No nedajte sa zmiasť. Je to len jeho hra v štýle: Povedz mi, ako sa cítiš, a ja si to detailne zaznamenám (aby som to raz mohol použiť proti tebe). Prvým poznávacím znamením, že máte do činenia s narcisom, je, že zatiaľ čo vy sa mu v dobrej viere zdôveríte, on vám o sebe nepovie takmer nič.
2. „Otvor mi svoje srdce. Vyrozprávaj mi všetko.“ A potom sa to začne – zničujúca kritika...
Druhým krokom manipulatívnej hry narcisa je, že ak sa mu raz zdôveríte, spustí sa jeho podprahová a premyslene zacielená kritika vašej osoby, správania, vzhľadu, názorov, konania a všetkého, čo je na vás jedinečné.
3. Pracuje so strachom
Ruka v ruke s bezbrehou a zraňujúcou kritikou prichádza narcisova najsilnejšia zbraň – strach, ktorý narcis prenáša na svoje obete. Ide o extrémne zákernú hru, keď sa človek, ktorý sa stýka s narcisom, bojí vysloviť svoj názor, ktorý sa nemusí nevyhnutne zhodovať s názorom narcisa. Je to podvedomý strach prejaviť svoju jedinečnosť, slobodnú vôľu a názor (to prekáža narcisovi asi najviac zo všetkého). Tretím poznávacím znamením, že sa skutočne stýkate s narcisom, je, že akýkoľvek iný názor vyvolá v narcisovi hnev. A keďže nechcete mať problémy a vyvolávať konflikty, budete v komunikácii s takouto osobou radšej mlčať.
4. Svoju obeť sabotuje a ohovára za chrbtom
Ľudia s narcistickou poruchou osobnosti sa snažia izolovať svoje obete od okolia, rodiny a najbližších priateľov. Postupujú spôsobom veľmi sofistikovaného ohovárania za chrbtom v štýle: „Viem, že ste boli Danielkou vždy nadšení, veď ona vie byť aj milá, ale toto a toto o nej neviete...“ Je to nebezpečná hra, prostredníctvom ktorej sa narcis dostane do nadradenej pozície a z nej svoju obeť najlepšie ovláda a psychicky týra.
Narcis je len andulka, ktorá predstiera, že je tiger :)
zdroj: pixabay.com
5. Je neuveriteľne rafinovaný, využije akékoľvek slabé miesto
Narcis neustále zbiera dáta, aby získané informácie jedného dňa namieril proti svojej obeti a udržal si tak nad ňou kontrolu. Ak ste sa narcisovi v slabej chvíľke zdôverili s niečím, čo ste možno v minulosti nezvládli, čo ste nechtiac spravili zle a teraz vás to trápi, verte, že túto informáciu raz použije proti vám ako časovanú zbraň. Narcis si totiž vždy počká na ten najsprávnejší okamih, aby vám akékoľvek vaše zlyhania pekne spočítal.
6. Seba prezentuje z pozície obete
Narcis nevyhnutne potrebuje zostať v očiach okolia nevinný. Aj keď vie, že konal nesprávne, na vine je niekto iný (VY). Svoje zlyhania dokonale projektuje na svoje okolie, svojich najbližších. „Nikdy by som si nezačal s inou ženou, keby si sa so mnou nebola bývala rozišla.“ Šiestym poznávacím pravidlom, že máte skutočne do činenia s narcisom, teda je, že narcis sa nesnaží spytovať si svedomie a zamýšľať sa (aj) nad svojím správaním. Jeho snahou nie je hľadať chybu (aj) v sebe. Čosi také jednoducho neprichádza pre narcisa do úvahy, pretože narcis je dokonalý a chyby spravidla (nikdy) nerobí.
7. Spolunažívanie s narcisom sa mení na zoznam príkazov, povinností a ultimát
„Prejav dobrú vôľu a vybav to!“
„Máš čas rozhodnúť sa do stredy, inak sa zariadim a nájdem si niekoho iného!“
„Pošli mi zoznam potvrdení, ktoré treba odovzdať!“
„Zavoláš tam a vybavíš to!“
„Beriem to tak, že chápeš situáciu a vyriešiš to.“
„Pochop, že bezo mňa si nikto, a ak sa ti nepáči, zariadim sa!“
„Skús to inde a s niekým iným. Prajem ti veľa šťastia.“
(príspevok Dr. Lesa Cartera je dostupný v angličtine)
Narcis pracuje so strachom, ktorý prenáša na svoju obeť. Ak si človek uvedomí túto základnú premisu, strach nad ním prestane mať moc a narcis sa premení na obyčajnú andulku. Zásadné pravidlo, ako sa vyhnúť šrámom na duši, znie: Ak natrafíte na narcisa, vezmite nohy na plecia a utekajte kade ľahšie. S narcisom sa neradno dávať do reči. Nepokúšajte sa argumentovať, pretože sa uvysvetľujete na smrť a napokon to bude aj tak nanič. Akékoľvek argumenty sú pre narcisa len vodou na mlyn a poskytnú mu presne tie reakcie a „výživu“ (narcissistic supply), ktoré bytostne potrebuje. Nedajte sa viac vtiahnuť do bezpredmetných diskusií a hádok s narcisom.
Radšej v tichosti vycúvajte... v tichosti odíďte.
Život je príliš vzácny na to, aby sme venovali energiu nefunkčným a toxickým vzťahom.
Pestujme a zveľaďujme tie vzťahy, ktoré nás obohacujú a sú pre náš život prínosom.
O škodlivom vplyve narcisa a o tom, ako sa pred ním chrániť, sa dočítate aj v pripravovanej publikácii:
Rhonda Findling:
Nepíš mu! Sprievodca bezpečným zoznamovaním vo veku technológií
Aj vy ste sa už stretli s narcisom?
Napíšte nám o tom:
(Príspevky budú automaticky zverejnené.)
Vynikajúca publikácia s touto tematikou je Mužský narcismus (Portál, 2018) od neurovedca a psychiatra
Raphaela M. Bonelliho (Portál, 2018). Publikácia je dostupná v českom preklade. Publikácia je dostupná v českom preklade.
Článok pripravila: Martina Straková
Komentáre (0)