Pandémia narcizmu

Sedem manipulatívnych hier človeka s narcistickou poruchou osobnosti podľa Dr. Lesa Cartera

Základný modus bytia Narcisa je, že svojim správaním ubližuje a je mu jedno ako sa pri tom jeho okolie cíti. Za emócie, ktoré vyvolá už nepreberá zodpovednosť, pretože „to" už nie je jeho problém. Americký psychoterapeut Dr. Les Carter opísal sedem základných manipulatívnych stratégií Narcisa, ktoré vám ho pomôžu rozoznať.

1. „Nauč sa veriť mi."
Narcis sa na prvý pohľad zdá byť extrémne vnímavý, citlivý a vzbudzuje dojem nesmierne empatického človeka. Môže to byť šarmantný, vtipný, zábavný a v spoločnosti obľúbený spoločník. Bude vás pozorne počúvať a vy po chvíli nadobudnete presvedčenie: „Wow, to je ale super parťák!" No nedajte sa zmiasť. Je to len jeho hra v štýle: Povedz mi ako sa cítiš a ja si to detailne zaznamenám (aby som to raz mohol použiť proti tebe). Prvé poznávacie znamenie, že máte dočinenia s Narcisom je, že zatiaľ čo sa mu vy v dobrej viere zdôveríte, on vám o sebe nepovie takmer nič.

2. „Otvor mi svoje srdce. Vyrozprávaj mi všetko"... A potom to začne – zničujúca kritika ...
Druhý krok manipulatívnej hry Narcisa je, že ak sa mu raz zdôveríte, spustí sa jeho podprahová a premyslene zacielená kritika vašej osoby, vášho správania, vášho vzhľadu, vášich názorov, vášho konania a všetkého, čo je na vás jedinečné. 

3. Pracuje so strachom
Ruka v ruke s bezbrehou a zraňujúcou kritikou prichádza Narcisova najsilnejšia zbraň – strach, ktorý Narcis na svoje obete prenáša. Ide o extrémne zákernú hru, kedy sa človek, ktorý sa stýka s Narcisom, bojí vysloviť svoj názor, ktorý sa nemusí nevyhnutne zlučovať s názorom Narcisa. Je to podvedomý strach prejaviť svoju jedinečnosť, svoju slobodnú vôľu a názor (toto Narcisovi prekáža asi najviac zo všetkého). Tretie poznávacie pravidlo, že sa skutočne stýkate s Narcisom je nasledovné: Akýkoľvek iný názor vyvolá v Narcisovi hnev. A keďže nechcete mať problémy a vyvolávať konflikty, budete v komunikácii s takouto osobou radšej mlčať.

4. Svoju obeť sabotuje a ohovára za chrbtom
Ľudia s narcistickou poruchou osobnosti sa snažia izolovať svoje obete od ich okolia, rodiny a najbližších priateľov. Postupujú spôsobom veľmi sofistikovaného ohovárania za chrbtom v štýle „Viem, že ste boli Danielkou vždy nadšení, veď ona vie byť aj milá, ale toto a toto o nej neviete..." Je to nebezpečná hra, prostredníctvom ktorej sa Narcis dostane do nadradenej pozície, z ktorej svoju obeť najlepšie ovláda a psychicky týra.

Narcis je len andulka, ktorá sa tvári, že je tiger :)
Narcis je len andulka, ktorá predstiera, že je tiger :)
zdroj: pixabay.com

5. Je neuveriteľne rafinovaný, využije akékoľvek slabé miesto
Narcis neustále zbiera dáta, aby získané informácie jedného dňa namieril proti svojej obeti a udržal si tak nad ňou kontrolu. Ak ste sa Narcisovi v slabej chvíľke zdôverili s niečím, čo ste možno v minulosti nezvládli, čo ste nechtiac spravili zle a teraz vás to trápi, verte, že táto informácia raz bude použitá proti vám ako časovaná zbraň. Narcis si totižto vždy počká na ten najsprávnejší okamih, aby vám vaše akékoľvek zlyhania pekne spočítal.

6. Seba prezentuje z pozície obete
Čo Narcis nevyhnutne potrebuje, je zostať v očiach okolia nevinný. Aj keď vie, že konal nesprávne, na vine je niekto iný (VY). Svoje zlyhania dokonale projektuje na svoje okolie/svojich najbližších. „Nikdy by som si nezačal s inou ženou, keby si sa so mnou nebola bývala rozišla." Šieste poznávacie pravidlo, že máte skutočne dočinenia s Narcisom teda je: Narcis sa nesnaží spytovať si svedomie a zamýšľať sa (aj) nad svojim správaním. Jeho snahou nie je hľadať chybu (aj) v sebe. Takéto čosi jednoducho neprichádza pre Narcisa do úvahy, pretože Narcis je dokonalý a chyby spravidla (nikdy) nerobí.

7. Spolunažívanie s Narcisom sa mení na zoznam príkazov, povinností a ultimát

„Prejav dobrú vôľu a vybav to!"

„Máš čas rozhodnúť sa do stredy, inak sa zariadim a nájdem si niekoho iného!"

„Pošli mi zoznam potvrdení, ktoré treba odovzdať!"

„Zavoláš tam a vybavíš to!"

„Beriem to tak, že chápeš situáciu a vyriešiš to!"

„Pochop, že bezo mňa si nikto a ak sa ti nepáči, zariadim sa!"

„Skús to inde a s niekým iným. Prajem Ti veľa štastia."

a mnoho ďalších ...


(príspevok Dr. Lesa Cartera je dostupný v angličtine)

Narcis pracuje so strachom, ktorý prenáša na svoju obeť. Ak si človek uvedomí túto základnú premisu, strach prestane mať nad ním moc a Narcis sa premení na obyčajnú andulku. Zásadné pravidlo ako sa vyhnúť šrámom na duši znie: Ak natrafíte na Narcisa, vezmite nohy na plecia a utekajte kade ľahšie! S Narcisom sa neradno dávať do reči. Nepokúšajte sa argumentovať, pretože sa len dovysvetľujete k smrti a na záver to aj tak bude k ničomu. Akékoľvek argumenty sú pre Narcisa len vodou na mlyn a poskytnú mu presne tie reakcie a výživu (kt. Dr. Carter nazýva „narcissistic supply"), ktoré on bytostne potrebuje. Nenechajte sa viac vtiahnuť do bezpredmetných diskusií a hádok s Narcisom.
Radšej v tichosti vycúvajte ... v tichosti odíďte.

Život je príliš vzácny na to, aby sme energiu venovali nefunkčným a toxickým vzťahom.
Pestujme a zveľadujme tie vzťahy, ktoré nás obohacujú a sú pre náš život prínosom.

O škodlivom vplyve Narcisa a ako sa pre ním chrániť sa dočítate aj v pripravovanej publikácii:

Rhonda Findling: Nepíš mu! Sprievodca bezpečným zoznamovaním vo veku technológií
Rhonda Findling:
Nepíš mu! Sprievodca bezpečným zoznamovaním vo veku technológií

Aj vy ste sa už stretli s Narcisom?
Napíšte nám o tom:
(Príspevky budú automaticky zverejnené)

knižka v predaji

Vynikajúca publikácia s touto tematikou je od neurovedca a psychiatra 
Raphaela M. Bonelliho Mužský narcismus (Portál, 2018). Publikácia je dostupná v českom preklade.

Článok pripravila: Martina Straková

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku8. 3. 2019, 09:00, zobrazené 10x