Mian Mian : Cukrík

Prozaické dielo Cukrík, medzinárodne etablovanej a kritikmi vysoko hodnotenej súčasnej čínskej autorky Mian Mian, vychádza v historicky prvom slovenskom preklade Daniely Zhang Czirákovej, vo vydavateľstve Mladé topole. Román Cukrík sa stal undergroundovým bestsellerom preloženým do viac než pätnástich jazykov.

Mian Mian, 2013

Mian Mian (棉棉) je autorkou niekoľkých kritikmi vysoko hodnotených románov. Jej román Miznúca hra (Vanishing Act) sa stal kultovým dielom avantgardnej beletrie, ktoré hraničí s manifestom. Prelomovým je však predovšetkým román Cukrík (Candy), kde sa autorka zaoberá prežívaním hraničných situácií. Opisuje príbeh mladej Chung, ktorá po šokujúcich udalostiach odíde zo Šanghaja do „mesta na juhu“, kde sa stretáva s mladým hudobníkom Saj-ningom. Komplikovaná láska dvoch krehkých mladých ľudí sa odohráva na pozadí veľkých miest, ktoré sa stali symbolom moderného života.

Román Cukrík spôsobil v čase svojho vzniku v krajine veľké pohoršenie a doteraz ho mnohí čínski kritici marginalizujú práve s ohľadom na búranie tabu. Prvé vydanie z roku 2000 bolo stiahnuté z kníhkupectiev a zakázané ako „dekadentné“. No dielo sa okamžite po uvedení stalo bestsellerom a aj po jeho stiahnutí z trhu kolovalo v Číne množstvo jeho pirátskych kópií, ktoré sa naďalej predávali.

Hlavným dôvodom, prečo Cukrík tak šokoval čínske publikum, je otvorenosť, s akou autorka píše o sexe z pohľadu ženy. Hoci romány s erotickou zápletkou, dokonca ani pornografické romány či novely neboli v Číne ničím neobvyklým, v minulých storočiach opisovali sexuálne skúsenosti takmer výlučne z pohľadu mužských hrdinov. Ženy boli chápané ako objekty mužských túžob, a hoci sa už v tridsiatych rokoch 20. storočia našli spisovateľky, ktoré tento stereotyp popierali, ani jedna nezašla vo svojom rozprávaní tak ďaleko ako Mian Mian.

(Fotografia autorky © Simon Schwyzer)

 

Mian Mian : Cukrík
Mian Mian : Cukrík

Copyright © Mian Mian 2019
Slovak Edition © Mladé topole 2021
Slovak Translation © Daniela Zhang Cziráková 2021
Illustrations © Eva Škandíková
Grafika & layout Marek Kianička
ISBN 978-80-99974-00-6

Preklad a tlač publikácie podporil z verejných zdrojov

Ukážka na stiahnutie

Obálka (v printovej verzii) na stiahnutie

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku14. 3. 2021, 19:54, zobrazené 1662x