Ohováranie je jedna z najkrutejších foriem šikany.

Nedajte sa zatiahnuť do manipulatívnych hier šikanérov

V predchádzajúcom príspevku ste sa mohli dočítať, čo je to šikana a ako tento negatívny fenomén definuje odborník, sociálny psychológ Dr. Gary Namie, ktorý spolu s manželkou, klinickou psychologičkou Dr. Ruth Namieovou založil portál na pomoc obetiam šikany workplacebullying.org.

Dr. Namie objasňuje, že v prípade šikany nejde o konflikt dvoch rovnocenne postavených ľudí, a teda riešenie tohto stavu formou mediácie, žiaľ, nebýva účinné. Poškodená osoba totiž už bola kompromitovaná, jej meno už raz bolo pošpinené, čo je, žiaľ, nezvratný a zväčša trvalý stav. Namie definuje šikanu ako cielené psychologické násilie (bullying is violence), ktoré si vyžaduje celkom odlišné mechanizmy riešení a prístupov.

Východiskom z ťaživej situácie je podľa Namieho v prvom rade „uzdravenie človeka“ , pretože šikana je „zdravotným hazardom“ – je ohrozením zdravia človeka na pracovisku. V nasledujúcom videu sa dozviete o štyroch typoch šikanérov. Video je dostupné v angličtine.

 
Dr. Gary Namie a Dr. Ruth Namieová identifikovali štyri typy šikanérov : The Four Workplace Bully Types

Ohováranie, a teda cielené poškodzovanie mena a dobrej povesti človeka, je jednou z najkrutejších foriem šikany. Do tohto procesu je zväčša zapojený nielen konkrétny šikanér, ale celá skupina – pracovný kolektív a zväčša aj vedúci skupiny. Nadriadení o tom, čo sa deje na pracovisku, veľmi dobre vedia, avšak nekonajú.

Stretli ste sa už s niektorým z týchto typov šikanérov?

Napíšte nám o tom do poznámky v závere tomto príspevku, alebo prostredníctvom kontaktného formulára.

Ohováranie je trestný čin 
slov-lex.sk

Súvisiace:

 
Článok pripravila: Martina Straková

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku14. 12. 2020, 09:05, zobrazené 791x