Rozprávali sme sa s autorkou grafického návrhu obálky knihy Nepíš mu! Líviou Kožuškovou

Vo vydavateľstve Mladé topole už onedlho vyjde unikátna publikácia z oblasti psychológie a vzťahového poradenstva od americkej spisovateľky a terapeutky Rhondy Findlingovej: Nepíš mu! Sprievodca bezpečným zoznamovaním vo veku technológií. Dlhoočakávaná publikácia je nielen praktickým manuálom pre čitateľky a čitateľov ako dať stopku patologickým vzťahom, alebo ako si vypracovať vlastný "porozchodový" záchranný plán, ale je aj umeleckým artefaktom z grafickej dielne Lívie Kožuškovej. 

Prinášame vám krátky rozhovor s umelkyňou aj o tom,  čo pre ňu znamená inšpirácia a tvorivosť.

1. Čo ťa inšpirovalo pri kreovaní grafického návrhu obálky?

Inšpirovala som sa názvom a obsahom samotnej knihy. Pre dizajnéra je veľmi dôležité vystihnúť podstatu, pochopiť zámer autora textu a vizuálne tak vyjadriť ideu knihy. Keďže sa jej obsah týka vzťahov a lásky, dostala som vnuknutie vytvoriť kontrast lásky dvoch ľudí a výrazného pozadia vztyčujúceho žlto-čierny výstražný pomyselný prst, pretože niektoré vzťahy môžu popáliť, zároveň však uzdravujú. 

2. Do akej miery čerpáš vo svojej tvorbe (akejkoľvek) z vlastnej skúsenosti?

Záleží na tom, či sa jedná o voľnú tvorbu, kde sa riadim len svojimi vlastnými pocitmi, so zámerom vytvoriť umelecké dielo, alebo, či sa jedná o knižné zadanie, ktoré musí spĺňať konkrétne parametre. Tu spolupracujem s editorom, zadávateľom. V takomto prípade veľa komunikujeme, hľadáme kompromisy, ktoré sa následne snažím vyjadriť graficky. Na druhej strane odráža vlastná tvorba môj pohľad na svet, zrkadlí ma.

3. Do akej miery je pre teba tvorba terapiou?

Pred časom som o tejto téme začala uvažovať. Myslím, že neexistuje umelec, pre ktorého by jeho vlastná tvorba nebola do podstatnej miery aj určitou formou terapie. Umelec v procese tvorby vyjadruje okrem sebareflexie aj svoj postoj ku svetu, v ktorom žije, či už sa jedná o médium maľba, grafika, socha, a. i.

4. Aké máš pocity a čo prežívaš, keď tvoríš?

To závisí od toho, či sa jedná o moju vlastnú tvorbu, kde si hranice určujem sama, alebo či ide o konkrétne knižné zadanie, kde už sú pravidlá, ktoré je nevyhnutné dodržať. Ak tvorím svoje vlastné veci, prežívam bezprostredné pocity, ktoré cez tvorbu dostávam na svetlo. Pracujem intuitívne, nekalkulujem s tým, čo „by sa mohlo páčiť“. Vlastne iba v takomto prípade sa vzniknuté dielo stáva pravdivým a pre mňa autentickým. 

5. Čo pre teba znamená tvorivosť?

Nutnosť, ba priam nevyhnutnosť porovnateľnú s potrebou dýchať.

 

Nepíš mu! Sprievodca bezpečným zoznamovaním vo veku technológií 
Rhonda Findling Nepíš mu! Sprievodca bezpečným zoznamovaním vo veku technológií 
finálny návrh a vizualizácia obálky

~

Prvotné autorské riešenie návrhu obálky
Prvotné autorské riešenie návrhu obálky
s použitím citácie sochárskeho diela od Augusta Rodina Bozk

 

Lívia Kožušková je absolventkou odboru Grafika a iné Médiá, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. 
Viac o umelkyni

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku9. 1. 2019, 14:08, zobrazené 1504x