Je to vlastne neopakovateľný bedeker cestovateľa, ktorý v slovenskom preklade Timey Jurčovej vydalo Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v Slovenskej republike spolu s národnou spoločnosťou Kazakh Tourism a britským vydavateľstvom Hertfordshire Press (2021). Kniha je živým fotoalbumom a cestovným sprievodcom, ktorý v náčrtoch odhaľuje identitu a tradície krajiny od staroveku až po súčasnosť. V skratke prezentuje ľudí, architektúru, zaujímavé mestá, nádhernú kazašskú prírodu, krásne hory a jazerá, ako aj mnohé pamätihodnosti.
Veľvyslanec Kazašskej republiky v Slovenskej republike Roman Vasilenko o knihe hovorí, že vyšla uprostred pandémie covidu-19, keď bolo dokonca čudné pomyslieť si, že ľudstvo sa bude môcť opäť vrátiť do normálneho života, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je cestovanie, objavovanie neprebádaných miest, stretávanie sa a spoznávanie nových ľudí či získavanie nových zážitkov. „Táto kniha je symbolom a prísľubom nádeje normálnej budúcnosti. Jej vydaním ako jednej z prvých o našej krajine, a to v krásnom slovenskom jazyku, chceme z celého srdca povedať našim priateľom: Vitajte v obrovskej a jedinečnej krajine v samom srdci Eurázie!“
101 zážitkov z Kazachstanu, Hertfordshire Press, 2021.
Kazachstan a celú Strednú Áziu zvyčajne nazývajú križovatkou civilizácií. A táto oblasť ňou skutočne je. Avšak výskum vedcov z mnohých krajín v posledných desaťročiach naznačuje aj to, že tento región bol už dávno „križovatkovou civilizáciou“ (crossroads civilization), ako obrazne uviedol americký profesor Frederick Starr. A pretože bol v samom strede Eurázie, zohrával kľúčovú úlohu pri vytváraní veľkej Hodvábnej cesty, ako aj obchodných, vedeckých, technologických a intelektuálnych väzieb medzi rôznymi civilizáciami na Blízkom východe, v Číne a Indii.
Stredoázijský región vďaka vynikajúcim vedcom prispel jedinečným spôsobom k rozvoju vedy, filozofie, astronómie, medicíny a techniky v rôznych oblastiach. Juh Kazachstanu a oblasti ako Turkestan, Šymkent a Taraz sú dnes živými svedkami tohto spojenia so starovekom. Ako sa však píše v knihe 101 zážitkov z Kazachstanu, Kazachstan je krajinou, kde sú starodávne tradície, bohatá história a moderná dynamika navzájom prepojené.
Veľvyslanec Slovenskej republiky v Kazašskej republike Milan Kollár poznamenáva, že vydanie tejto jedinečnej publikácie je novou stránkou v histórii kazašsko-slovenských vzťahov, ktoré označil za vynikajúce. Slovenský diplomat vyjadril nádej na aktivizáciu vzájomných ciest občanov a rozvoj spolupráce v oblasti cestovného ruchu po ukončení pandémie a označil túto publikáciu ako skvelú inšpiráciu.
Vladimír Bačišin