Keby som ťa nebola stretla, možno by som to už nebola ja

V edičnom pláne vydavateľstva Mladé topole je aj slovenský preklad poézie súčasnej bulharskej poetky Božany Apostolovej, ktorej krátky výber z poézie v slovenskom preklade Dimany Ivanovej a Ivany Heskovovej vám prinášame.

 

Božana Apostolova je autorkou mnohých básnických zbierok, románov i kníh pre deti. Absolvovala bulharskú filológiu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda vo Veľkom Tarnove. Je majiteľkou jedného z najvýznamnejších nakladateľstiev v Bulharsku Žanet 45 so sídlom v Plovdive a tiektiež polygrafického komplexu a štúdia Standart a je taktiež aj riaditeľkou fondu Umenie bez hraníc. Iniciovala množstvo literárnych podujatí (Plovdiv číta, Mladý Plovdiv číta). Podpísala sa pod vznik súťaže v básnickej tvorbe a udeľovania štátneho ocenenia za poéziu Ivana Nikolova.

Jej tvorba bola preložená do mnohých jazykov - nemeckého, tureckého, ruského, talianskeho, maďarského, španielskeho, srbského, českého, rumunského, gréckeho i ďalších jazykov. Za svoju tvorbu získala významné ocenenia akými sú: medailu Stará planina, či ocenenie Zlatá múza za tvorbu a rozvoj bulharsko-ruských kultúrnych vzťahov.

 

Božana Apostolova  
 Božana Apostolova

Je autorkou básnickych zbierok Nestinarska oris (1978, Nestinarská sudba), Neobetovan svjat (1986, Nezasľúbený svet), Kakto mama se krăsti (1995, Ako sa mama prežehnáva), V pitieto na mraka (1998, V nápoji tmy), Sastojanie treto (2002, Tretí stav) Vseljubov (2001, Všeláska), Văzel (2005, Uzol), Edva ja zadăržam (2008, Sotva ju zadržím), Beše li ljubov (2010, Bola to láska), Za teb (2016, Pre teba), Vse po-daleč, vse po-blizo (2017, Čím ďalej, tým bližšie) a románov Delnična biblija (1/1998, 2/2005, Biblia všedného dňa), Krăstopăt bez pătišta (2008, Križovatka bez ciest), Nošta e sašto slance (2017, I noc je slnkom) a Zavraštaneto na vizona (2019, Návrat norky). Je tiež autorkou kníh pre deti, napríklad Čovekat s nebeto (2002, Človek s oblohou), Čudoto na senzorite. Nova prikazka sas stari geroi. (2010, Zázrak senzorov. Nová rozprávka so starými hrdinami), Malkata Božana v nošta na čudesata (2012, Malá Božana v noci zázrakov).

 

~

 

Môj otec zomrel v tridsiatich troch

Chytím sa okraja tmy

a vytiahnem sa nahor

do nebeskej žiary.

Tam na mňa čaká môj otec.

Milosrdný Bože,

predsa poviem niekomu aj ja:

“Tati!”

 

… mužovi,

dvakrát mladšiemu ako ja.

 

Tebe, Čonský

Keby som ťa nebola stretla,

možno by som to už nebola ja.

Nepocítila by som chuť smädu,

čo sa ako piesok usadil v mojom hrdle.

Nebola by som hľadala cestu k prameňu

a nenapila by som sa života...

 

Smrť na mňa čaká

Burina obrastá mi dušu,

zahŕňa ma a uväzňuje,

skôr ako by som mohla zakričať.

Skôr ako z hrobu môjho otca

vylezie starostlivý červ

a pohladká ma po tvári.

 

Hypodrom

Z Chaosu sa vynáralo nič

a vracalo sa do chaosu –

To staré,

neskrotené,

ohryzené do kosti

Nič.

A ja som ho chytala za chvost,

aby som ho osedlala.

 

Úryvky básní sú zo zbierky: Vybrané básne. Diel I. Vyd. Hermes, 2015.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku9. 5. 2019, 12:16, zobrazené 240x